Putin deklarohet për sulmet kibernetike

Bota

Putin deklarohet për sulmet kibernetike

Nga: A.M. Më: 20 maj 2022 Në ora: 19:03
Presidenti rus Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për veprime për të përmirësuar rezistencën e vendit të tij ndaj sulmeve kibernetike, duke thënë se Rusia ishte goditur nga sulme të shumta që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë.

“Ne në përgjithësi ishim gati për këtë sulm”, tha ai gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, raporton Sky news, përcjell "Bota sot"/

“Ky është rezultat i punës në të gjithë sistemin që është ndërmarrë në vitet e fundit. Sulmet vinin nga vende të ndryshme, por ishin qartësisht të koordinuara, duke goditur infrastrukturën kritike të informacionit, përfshirë median, institucionet financiare dhe portalin qeveritar.

Mbrojtja kundër sulmeve të tilla mund të arrihet duke forcuar objektet e ndjeshme shtetërore dhe të industrisë, dhe duke shmangur përdorimin e teknologjisë së huaj”, theksoi Putin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat