NYT: A ka luajtur Putin me Perëndimin?

Bota

NYT: A ka luajtur Putin me Perëndimin?

Më: 24 maj 2022 Në ora: 21:43
Vladimir Putin

Gazeta amerikane New York Times ka publikuar një opinion me video që përmban një përmbledhje se si dukeshin vitet e diplomacisë personale "të dështuar".

Pamjet nga 20 vjet takime dhe fjalime ndërkombëtare tregojnë Vladimir Putin duke u përqafuar ngrohtësisht nga liderët botërorë, duke përfshirë ish-kryeministrin britanik Tony Blair dhe ish-presidentin e SHBA George W Bush.

"Edhe nëse ata thjesht do t'i jepnin atij përfitimin e dyshimit për qëllime politike, ata po bënin një lojë naive të përmasave historike: Jini të mirë me Putin dhe ndoshta ai do të kthehej mirë," shkruan Adam Westbrook.

“Ndërsa është e diskutueshme nëse qeveritë perëndimore mund të kishin parashikuar horizontin e përgjakshëm të vizionit të Putin, le të jemi të qartë tani për një gjë: diplomacia personale nuk funksionon kur ju nevojitet më shumë”, vazhdon ai.

Kur ishte në pushtet, Bush tha për Putin: "Unë e pashë atë të ishte shumë i drejtpërdrejtë dhe i besueshëm. Unë arrita të kuptoja shpirtin e tij. Nuk do ta kisha ftuar në fermën time nëse nuk do ta kisha bërë. Besoni atij."

Në të njëjtën kohë, Blair tha: "Roli që Rusia ka luajtur në komunitetin ndërkombëtar që nga 11 shtatori është i jashtëzakonshëm." Ndërsa ishte president i Francës, Nicolas Sarkozy e përshkroi Putin si "shumë inteligjent".

Gjatë presidencës së tij në SHBA, Barack Obama vlerësoi punën "e jashtëzakonshme" që Putin ka bërë për popullin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat