Schroder refuzon detyrën në “Gazprom”

Bota

Schroder refuzon detyrën në “Gazprom”

Më: 24 maj 2022 Në ora: 22:19
Gerhard Schroder

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder, i kritikuar për lidhjet e tij me Rusinë, ka refuzuar ofertën për të qenë pjesë e bordit të kompanisë ruse të energjisë “Gazprom”, sipas një postimi në Linkedin.

Schroder tha se ai e kishte njoftuar “Gazprom” shumë kohë më parë se nuk ishte i interesuar për emërimin. “Unë ia kam thënë tashmë kompanisë”, tha ai.

Refuzimi i Schroder për të ndërprerë lidhjet e tij të biznesit me Rusinë pas pushtimit të saj në Ukrainë, ka zemëruar shumë individë në të gjithë spektrin politik në Gjermani.

Javën e kaluar, koalicioni qeverisës i Gjermanisë, i udhëhequr nga Socialdemokratët (SPD), që Schröder drejtonte dikur, vendosi të reduktojë privilegjet e tij speciale si ish-kancelar pas pushtimit rus të Ukrainës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat