Kremlini mohon vjedhjen e grurit nga Ukraina

Bota

Kremlini mohon vjedhjen e grurit nga Ukraina

Nga: A.SH Më: 23 qershor 2022 Në ora: 16:23
Foto ilustrim

Kremlini përsëriti sot pohimin e tij se forcat e tij nuk kishin vjedhur grurë nga Ukraina në mes të luftës.

Në fillim të këtij muaji, ambasadori i Kievit në Ankara tha se blerësit turq ishin mes atyre që merrnin grurë që Rusia kishte vjedhur nga Ukraina, duke shtuar se ai kishte kërkuar ndihmën e Turqisë për të identifikuar dhe kapur individët përgjegjës për dërgesat e supozuara.

I pyetur në lidhje me komentet e Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu se Ankaraja do të hetojë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: "Duhet të pyesni ministrinë e jashtme. Rusia nuk ka vjedhur asnjë grurë."

Muajin e kaluar, Vladimir Putin u tha udhëheqësve perëndimorë se ishte i gatshëm të diskutonte lejimin e eksportimit të grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi, pasi frika u përhap për një mungesë globale ushqimore.

Më shumë se 20 milionë tonë drithë janë të papunë në kapanone në portet e Ukrainës mes një bllokade nga anijet ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat