Stoltenberg mirëpret lëvizjen e Turqisë

Bota

Stoltenberg mirëpret lëvizjen e Turqisë

Nga: A.SH Më: 28 qershor 2022 Në ora: 21:22
Foto nga takimi

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka mirëpritur një njoftim se Turqia i ka dhënë dritën jeshile ofertave nga Finlanda dhe Suedia për t'u bashkuar me aleancën e tij ushtarake të vendeve perëndimore, përcjell Bota sot.

Duke folur pas nënshkrimit të marrëveshjes, sekretari i përgjithshëm i NATO-s thotë se të tre vendet kanë nënshkruar një memorandum që "adreson shqetësimet e Turqisë, duke përfshirë eksportet e armëve dhe luftën kundër terrorizmit", sipas komenteve të cituara nga Reuters.

kujtojmë, se ishte Turqia ajo e cila kishte vendosur veton ndaj dy shteteve evropiane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat