NATO miraton konceptin e ri strategjik: Rusia kërcënim direkt, Kina është sfidë

Bota

NATO miraton konceptin e ri strategjik: Rusia kërcënim direkt, Kina është sfidë

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 17:08
Foto ilustrim

Krerët e shteteve dhe qeverive të anëtarëve të NATO-s në Madrid miratuan një Koncept të ri Strategjik për dekadën e ardhshme, në të cilin Rusia përshkruhet si kërcënimi më domethënës dhe i drejtpërdrejtë për sigurinë e aleancës.

Koncepti i ri Strategjik përmend Kinën për herë të parë si një sfidë për sigurinë, interesat dhe vlerat e NATO-s.

Koncepti strategjik i NATO-s ndryshon afërsisht çdo 10 vjet dhe është dokumenti i dytë më i rëndësishëm i Aleancës.

Në dokumentin e mëparshëm, të miratuar në Lisbonë në vitin 2010, Rusia u përcaktua si partnere e NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat