Biden e quan samitin e NATO-s “historik” pasi aleanca synon të adresojë kërcënimet nga Rusia dhe Kina

Bota

Biden e quan samitin e NATO-s “historik” pasi aleanca synon të adresojë kërcënimet nga Rusia dhe Kina

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 15:06
Joe Biden

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se samiti i NATO-s në Madrid ka qenë "historik" duke përmendur vendimin për të ftuar Finlandën dhe Suedinë në aleancën ushtarake, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

"Ky samit kishte të bënte me forcimin e aleancës sonë, duke përmbushur sfidat e botës sonë siç është sot dhe kërcënimet me të cilat do të përballemi në të ardhmen," tha ai.

Biden trajtoi gjithashtu se si aleanca po kërkon të përmbushë "kërcënimet e drejtpërdrejta që Rusia paraqet për Evropën" dhe "sfidat sistematike që paraqet Kina".

"Hera e fundit që NATO hartoi një deklaratë të re misioni ishte 12 vjet. Në atë kohë, ajo e karakterizoi Rusinë si partnere, dhe as që përmendi Kinën. Bota ka ndryshuar - ka ndryshuar shumë që atëherë. Dhe NATO po ndryshon Gjithashtu, në këtë samit, ne mblodhëm aleancat tona për të përmbushur si kërcënimet e drejtpërdrejta të Rusisë që paraqet për Evropën, ashtu edhe sfidat sistematike që Kina paraqet ndaj një rendi botëror të bazuar në rregulla", tha ai të enjten.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat