Modeli i Car Nikollës II/ Skenari i Vladimir Putinit për ta aneksuar Ukrainën Lindore

Bota

Modeli i Car Nikollës II/ Skenari i Vladimir Putinit për ta aneksuar Ukrainën Lindore

Nga: M.L. Më: 1 korrik 2022 Në ora: 09:31
Vladimir Putin

Putini dëshiron një referendum në Ukrainën lindore. Kjo synon të legjitimojë aneksimin e territoreve të pushtuara nga Rusi, shkruan Focus.de transmeton “Bota sot”. Duke vepruar kështu, ai orientohet në modelin e Perandorisë Ruse në periudhën para vitit 1917, analizon Instituti për Studimin e Luftës.

Sipas administratës ushtarake pro-ruse, zona rreth qytetit ukrainas Cherson, i cili është i pushtuar nga trupat ruse, po përgatit një referendum për hyrjen nën Rusi. Kështu tha zëvendësshefi i administratës ushtarake dhe civile të Khersonit, Kirill Stremousov në një video të publikuar nga shërbimi i lajmeve Telegram të mërkurën. "Po, ne po përgatitemi për një referendum - dhe do ta mbajmë." Cherson duhet të bëhet "një anëtare e plotë" e Rusisë. Sipas informacioneve të mëparshme, ajo duhet të ndodhë në vjeshtë.

Putini e përdor këtë model historik si udhërrëfyes

“Qendra e Rezistencës së Ukrainës” raportoi më 28 qershor, sipas të cilës modeli historik supozohet të ndiqet nga inkorporimi i zonave. Sipas kësaj, Kremlini bazohet në kushtet e periudhës para vitit 1917. Në atë kohë, nën sundimin e Car Nikollës II, i ashtuquajturi “Guvernatori i Taurias” ishte njësi administrative e Perandorisë Jugore Ruse. Sot zona i përket Ukrainës - përfshin gadishullin e Krimesë dhe zonën në veri të tij deri në lumin Dnieper. Zona e pushtuar aktualisht rreth Cherson dhe Zaporizhia më në veri ndodhen në zonën e ish-guvernatorit. Në skenarin Tauria, bregu i majtë i Kherson Oblast (rajonet) dhe një pjesë e Zaporizhia Oblast do t'i aneksoheshin drejtpërdrejt Rusisë, ndoshta si një entitet i vetëm. Kjo është analizuar nga Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) në një raport të fundit.

Raportet për një referendum të planifikuar janë rrethuar prej muajsh

Që nga fillimi i luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës katër muaj më parë, ka pasur raporte të përsëritura se Moska po kërkon referendume për "aderimin" e territoreve të pushtuara në Federatën Ruse. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha së fundmi se një vendim i tillë nuk do të merret nga udhëheqja ruse, por nga njerëzit në rajonet nën kontrollin rus.

Megjithatë, qeveria ukrainase supozon se referendume të tilla të supozuara të bazuara në modelin e Krimesë së aneksuar dhe zonave separatiste të Ukrainës lindore të Luhanskut dhe Donjeckut janë të mundshme vetëm me pëlqimin e Moskës, ose më saktë me urdhër.

Ndoshta një tjetër tregues i një referendumi të ardhshëm: Autobusët dhe trenat do të lëvizin përsëri midis zonave të pushtuara nga Rusia në Ukrainën jugore dhe gadishullit të aneksuar të Krimesë nga e premtja. Kjo u njoftua të mërkurën nga administrata e emëruar nga Moska e rajonit ukrainas të Khersonit. Trafiku me Krimenë u ndërpre pasi Rusia e aneksoi atë në 2014.

Sipas Ministrisë së Brendshme të vetëshpallur të rajonit Kherson, lidhjet e autobusëve janë planifikuar midis kryeqytetit të Krimesë Simferopol dhe qytetit të Khersonit, si dhe qyteteve Melitopol dhe Berdyansk në rajonin Zaporizhia të Ukrainës, i cili është pjesërisht i pushtuar nga Rusia. Përveç kësaj, do të vihet në funksion një linjë hekurudhore midis Dschankoi dhe qyteteve Cherson dhe Melitopol. Garda Kombëtare Ruse duhet të garantojë sigurinë.


 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat