Zelensky: Agresioni rus në Ukrainë është kundër të gjithë Europës

Bota

Zelensky: Agresioni rus në Ukrainë është kundër të gjithë Europës

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 16:38
Volodymyr Zelenskyy

Agresioni rus kundër Ukrainës është agresion kundër gjithë Europës së bashkuar.

Kështu ka deklaruar presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një postim në Facebook, shkruan Ukrinform.

Agresioni rus kundër Ukrainës është agresion kundër të gjithë Europës së bashkuar, kundër secilit prej nesh, kundër vlerave tona të përbashkëta. Dhe përgjigja jonë duhet të jetë e bashkuar”, shkroi Zelensky.

Më 24 shkurt 2022, Rusia nisi pushtimin e Ukrainës, duke vazhduar agresionin e armatosur që ka vazhduar që nga viti 2014. Trupat ruse po bombardojnë dhe shkatërrojnë infrastrukturën kritike dhe zonat e banuara të qyteteve, qytezave dhe fshatrave të Ukrainës duke përdorur artileri, raketa të shumta, bomba ajrore dhe raketa balistike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat