Vjen lajmi i mirë: Paralajmërohet fundi i luftës në Ukrainë: Putini ka frikë të…!

Bota

Vjen lajmi i mirë: Paralajmërohet fundi i luftës në Ukrainë: Putini ka frikë të…!

Nga: A.M Më: 2 korrik 2022 Në ora: 19:28
Lufta në Ukrainë

Një deputet ukrainas është i bindur se ushtria ukrainase do ta kthejë valën kundër forcave ruse pasi shumë dërgesa të armëve po derdhen nga Perëndimi. Në javët e fundit, forcat ukrainase kanë luftuar për të mbajtur frontin, me Rusinë që ka marrë xhepin e fundit të rezistencës ukrainase në rajonin e Luhansk. Qyteti i Lysychansk ka rënë nën pushtimin rus të shtunën, sipas zyrtarëve lokalë të mbështetur nga Rusia, raporton Express.uk, përcjell “Bota sot”.

Sidoqoftë, humbja e Ishullit të Gjarprit nga Rusia mund të lajmërojë një ndryshim në dinamikën e luftës.

Duke folur për GB Nes, deputeti ukrainas Andrii Osadchuk tha: "Pra, mendoj se tre muajt e ardhshëm do të jenë ndoshta më kritikët, sepse Rusia është shumë më e dobët nga sa mendoni".

"Ata grumbullojnë të gjitha burimet e tyre. Ata kanë frikë të shpallin draftin. Prandaj, mendoj se në shtator-tetor do të jetë një moment shumë interesant i kësaj lufte".

Image
Deputeti ukrainas Andrii Osadchuk

"Për momentin, ne jemi shumë më të fortë se tre muaj më parë. Sepse në dy muajt e parë të luftës, Ukraina, në fakt, po luftonte vetëm me burimet e saj, sepse Perëndimi nuk besonte tek ne”.

"Ne pothuajse nuk merrnim asgjë nga Perëndimi, por tani kemi një mbështetje pak a shumë të arsyeshme”.

"Kjo mbështetje do të rritet dhe ushtria ukrainase për momentin është shumë më e fortë se sa ishte tre muaj më parë."

Për momentin, forcat ukrainase duket se janë një hap mbrapa pasi humbën kontrollin e provincës Luhansk të Donbasit.

Image
Vladimir Putin

"Sot, milicia popullore e Luhansk dhe forcat ruse pushtuan lartësitë e fundit strategjike, gjë që na lejon të konfirmojmë se Lysychansk është i rrethuar plotësisht," tha një zëdhënës i forcave separatiste pro-ruse për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve TASS.

Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kanë marrë me shpejtësi kontrollin e plotë të xhepit më të fundit të rezistencës ukrainase – qytetin e Lysychansk – dhe kanë mposhtur civilët në rrugën e tyre drejt shkatërrimit.

Ukraina ka raportuar një numër në rritje të sulmeve ndaj civilëve, të cilat Kremlini i ka mohuar deri më tani.

"Dëshiroj t'ju kujtoj fjalët e presidentit se Forcat e Armatosura Ruse nuk punojnë me objektiva civile," tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov./BS

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat