Lukashenko: Nëse Ukraina na pushton, do të kundërpërgjigjemi

Bota

Lukashenko: Nëse Ukraina na pushton, do të kundërpërgjigjemi

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 23:16
Alexander Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko është shprehur ditën e sotme se nuk është qëllimi i tij të përfshihet në konfliktin në Ukrainë. Por, ai ka shtuar se vendi i tij do të luftojë nëse dikush do të tentojë që të pushtojë territorin e tij. Lajmin e bën të ditur agjencia ruse e lajmeve Tass.

Ndërkohë, nga ana tjetër autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se Rusia mund të rinisë një tjetër ofensivë në kryeqytet.

Sipas Ukrainës, trupat ruse mund ta rinisin ofensivën nëse forcat bjelloruse i bashkohen pushtimit ose nëse forcat vendase shkatërrohen në frontin lindor.

Paralajmërimi u bë nga Vadym Denysenko, një këshilltar i ministrit të Brendshëm ukrainas, sipas Ukrinform. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat