Gjenden pjesë trupi në rrënojat e qendrës tregtare të goditur nga raketat ruse

Bota

Gjenden pjesë trupi në rrënojat e qendrës tregtare të goditur nga raketat ruse

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 00:01
Ukrainë

Punonjësit e urgjencës kanë nxjerrë dhjetëra “pjesë trupi” nga rrënojat e një sulmi raketor rus në qytetin ukrainas të Kremenchuk.

Mësohet se të paktën 19 persona u vranë në sulmin të hënën, kur raketat ruse X-22 goditën qendrën tregtare Amstor, shkruan Sky News.

Deri në 1000 njerëz ndodheshin brenda zonës në atë kohë.

Shërbimi shtetëror i emergjencave të Ukrainës tha: “Më 2 korrik, në orën 13:25 në Kremenchuk, punimet për heqjen e mbeturinave përfunduan në qendrën tregtare Amstor, e cila u shkatërrua nga sulmi me raketa më 27 qershor. Që nga fillimi i punës janë zbuluar 29 copëza trupi”.

Më shumë se 60 persona u plagosën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat