Tetë krerë ukrainas të qyteteve dhe fshatrave në robëri ruse

Bota

Tetë krerë ukrainas të qyteteve dhe fshatrave në robëri ruse

Nga: A.M Më: 3 korrik 2022 Në ora: 06:10
Foto ilustrim

Tetë drejtues të qyteteve dhe fshatrave ukrainas janë aktualisht në robëri ruse, thuhet.

Shoqata e Qyteteve të Ukrainës, një grup i qeverive lokale në vend, vazhdon të apelojë për lirimin e drejtuesve lokalë të kapur, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Sipas shoqatës, ato që mbahen përfshijnë:

- Eugene Matveyev - Kryetari i Bashkisë së qytetit Dniprudnensky
- Alexander Shmigol - kryefshatar Vilkhiv
- Alexander Babych - Kryetari i Bashkisë së Goloprystanit
- Igor Kolyhaev - Kryetar i Khersonit
- Valentina Kostenko - kryefshatare Velikokopanívsʹkij
- Dmitry Lyakhno - kryefshatar Gornostayiv
- Sergiy Hilchenko - kreu i fshatit Khrestivsky
- Peter Zbarovsky - kryetar i bashkësisë territoriale Novotroitska

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat