Më shumë se 8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës

Bota

Më shumë se 8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës

Nga: A.SH Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Më shumë se 8.79 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës në shkurt, ka thënë agjencia e OKB-së për refugjatët, përcjell Bota sot.

Në faqen e saj të internetit, UNHCR paralajmëroi gjithashtu se, javët e fundit, përshkallëzimi i luftimeve në të gjithë vendin ka detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Përshkallëzimi i konfliktit në Ukrainë ka shkaktuar viktima civile dhe shkatërrim të infrastrukturës civile, duke i detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre duke kërkuar siguri, mbrojtje dhe ndihmë”, thuhet në deklaratë.

"Në dritën e emergjencës dhe shkallës së nevojave humanitare, po kryhet një përgjigje rajonale ndër-agjenci për refugjatët."

Polonia ka mirëpritur më së shumti refugjatë ukrainas, me 1,207,650 njerëz që kalojnë në vendin fqinj, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat