Aeroplanët luftarakë F-35 të SHBA-së dhe Koresë së Jugut stërviten bashkë për herë të parë – konsiderohet si “një mesazh” për Korenë e Veriut

Bota

Aeroplanët luftarakë F-35 të SHBA-së dhe Koresë së Jugut stërviten bashkë për herë të parë – konsiderohet si “një mesazh” për Korenë e Veriut

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:41
Foto ilustrim

Aeroplanët luftarakë të linjës F-35 nga Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut po bashkohen për herë të parë në një stërvitje 10-ditore që synon t’i dërgojë një mesazh Koresë së Veriut.

Siç shkruan CNN, gjashtë aeroplanë F-35 të Forcave Ajrore të SHBA-së nga baza e Forcave Ajrore Eielson në Alaska mbërritën në Korenë e Jugut të martën dhe do të fluturojnë me F-35 nga vendi pritës në një seri stërvitjesh që përfundojnë më 14 korrik.

“Ky dislokim ka për qëllim rritjen e ndërveprimit të (forcave tona ajrore) duke demonstruar frenimin e fortë dhe qëndrimin e përbashkët mbrojtës të aleancës”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut.

Një zëdhënës i Koresë së Jugut tha se kjo është hera e parë që aeroplanët luftarakë nga dy aleatët kanë punuar së bashku.

Ekspertët thonë se aeroplanët që janë në gjendje të shmangin radarët e Phenianit do të ishin jetike në çdo veprim kundër Koresë së Veriut.

Vendosja e aeroplanëve luftarakë amerikanë është një shenjë e dukshme e përkushtimit që presidenti amerikan Joe Biden i premtoi homologut të tij koreano-jugor, Yoon Suk Yeol, kur të dy u takuan në Seul në maj.

“Duke marrë parasysh kërcënimin në zhvillim të paraqitur (nga Koreja e Veriut), të dy udhëheqësit bien dakord të nisin diskutime për të zgjeruar shtrirjen dhe shkallën e stërvitjeve dhe stërvitjeve të kombinuara ushtarake në dhe rreth Gadishullit Korean”, tha Shtëpia e Bardhë pas takimit të dy presidentëve. “Të dy liderët ripohojnë gjithashtu angazhimin e SHBA-së për të vendosur asete strategjike ushtarake amerikane në kohën e duhur dhe të koordinuar sipas nevojës”.

Tensionet me Korenë e Veriut janë rritur muajt e fundit.

Pheniani ka testuar raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore me një ritëm rekord, me të paktën 17 lëshime këtë vit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat