Kërcënimi rus, avionët e NATO 24 orë në “ajër”

Bota

Kërcënimi rus, avionët e NATO 24 orë në “ajër”

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 11:13
Foto ilustrim

Kërcënimi rus është evident për vendet anëtare të NATO-s, të paktën që prej 24 shkurtit, atëherë kur ushtria e Vladimir Putinit sulmoi Ukrainën.

Gjatë javëve të fundit, kërcënimi është rritur edhe më tej, teksa Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm.

Image

 

Në këtë situatë, NATO ka marrë masat për kontrollin tokësor të vendeve anëtare, por edhe nga ajri.

Image

 

Në një postim të fundit të Aleancës në Instagram thuhet se aleatët janë të përkushtuar të sigurojnë hapësirën ajrore 24 orë në ditë. Ndërkohë, janë publikuar edhe pamje të avionëve hungarezë e çekë që fluturojnë në lindje, mbi Lituani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat