OBSH: Armiqësitë pranë spitalit në Gaza thellësisht shqetësuese

Bota

OBSH: Armiqësitë pranë spitalit në Gaza thellësisht shqetësuese

Më: 19 maj 2024 Në ora: 19:40
Tedros Adhanom Ghebreyesus

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë sërish thirrje për një armëpushim, duke vënë në dukje situatën “thellësisht shqetësuese”.

Raportet e armiqësive intensive në afërsi të spitalit Kamal Adwan në Gazën veriore – dhe një fluks në rritje i pacientëve të lënduar në spital – janë thellësisht shqetësuese duke pasur parasysh kapacitetin e kufizuar të objektit për të ofruar kujdes”, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Urdhrat e evakuimit, bombardimet e intensifikuara dhe mungesa e kalimit për ndihma nëpër Gaza vazhdojnë të vënë jetën dhe shëndetin e civilëve në rrezik të madh”, shtoi Tedros në X.

Ai tha se ekipet mjekësore dhe furnizimet janë bllokuar në pikën kufitare Rafah për dy javët e fundit.

“Ne kemi humbur fjalët për të përshkruar situatën në Gaza. Është koha e fundit për një armëpushim dhe paqe për civilët atje”, tha Tedros.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat