Van Aert - trim i ditës, fiton etapën e 11-të të “Tour de France 2021”

Çiklizëm

Van Aert - trim i ditës, fiton etapën e 11-të të “Tour de France 2021”

Nga: Kemajl Goca Më: 7 korrik 2021 Në ora: 18:07
Van Aert - trim i ditës, fiton etapën e 11-të të “Tour de France 2021”

Çiklisti Wout van Aert është fituesi i etapës së 11-të të garës prestigjioze “Tour de France 2021”. Van Aert - trim i ditës, duke treguar një paraqitje fantastike.

Pogaçar mbetet në krye të klasifikimit të përgjithshëm.

Wout van Aert triumfon në garën e mundimshme në relacionin Sorgues-Malaucene, me gjatësi të shtegut 198,9 kilometra.   

Ai la pas vetes Kenny Elissonde dhe Bauke Mollema. 

Slloveni Tadej Pogaçar renditet në pozitën e katërt dhe e mban fanellën e verdhë.

Etapa e 12-të mbahet nesër në relacionin Saint-Paul-Trois-Châteaux - Nîmes me gjatësi të shtegut 159.4 kilometra.

Etapa e 11-të

1. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    05h 17' 43''
2. Kenny Elissonde (Trek – Segafredo)     + 00h 01' 14'
3. Bauke Mollema  (Trek – Segafredo)    + 00h 01' 14''
4. Tadej Pogaçar (Uae Team Emirates)    + 00h 01' 38'
5. Rigoberto Uran (Ef Education – Nippo)    + 00h 01' 38''    
6.  Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 38''
7. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 38''
8.  Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 01' 56''    
9.  Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 01' 56''
10.  Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 03' 02'

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    43h 44' 38''
2. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 18''
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 32''
4. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 33''
5. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 05' 58''
6. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 06' 16''
7. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 06' 30''
8. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 07' 11''
9. Guillaume Martin (Ofidis)    + 00h 09' 29''
10. Peio Bilbao (Bahrain Victorious)    + 00h 10' 28

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat