Jonas Vingegaard më i miri në etapën e 11-të, merr kryesimin në renditjen e përgjithshme 

Çiklizëm

Jonas Vingegaard më i miri në etapën e 11-të, merr kryesimin në renditjen e përgjithshme 

Nga: Kemajl Goca Më: 13 korrik 2022 Në ora: 18:08
Jonas Vingegaard

Etapa e 11-të ndryshon kreun në edicionin e 109-të të “Tour de France”.

Në ngjitjen finale shumë të vështirë, Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) ngadhënjeu dhe ia merr fanellën e verdhë sllovenit Tadej Pogaçarit (Emiratet e Bashkuara Arabe).

Çiklisti Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) ka shënuar fitore me kohë të kaluar për 4:18:02 orë, duke lënë pas garuesit Nairo Quintana (Team Arkéa-Samsic) dhe Romain Bardet (Team DSM).

Image

Jonas Vingegaard. foto Reuters

Ai fitoi në garën në relacionin Albertville - Col Du Granon Serre Chevalier, me gjatësi të shtegut 151.7 kilometra.

Garë jashtëzakonisht interesante dhe u ndez sidomos me ngjitjen në qafën e famshme Galibier, e cila në të kaluarën ka ofruar shfaqje të pabesueshme nga çiklistët. 

Me një fitore të madhe, Vingegaard kaloi në krye të renditjes së përgjithshme, ku tani është 2 minuta e 16 sekonda para Bardet. Shumë interesante do të jetë dita e enjte, kur do të ketë një tjetër provë sfiduese në Alpe, e cila do të përfundojë me ngjitjen në Alpe e famshme d'Huez.

A ka kursyer Vingegaard më shumë forcë për ndeshjet e së enjtes?

A do të kundërpërgjigjet Pogaçari në Alpe d'Huez? Mbetet të shihet. Etapa e 12-të mbahet në relacionin Briançon - Alpe D'huez, me gjatësi të shtegut 165.1 kilometra. 

Etapa e 11-të
1. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    04:18:02
2. Nairo Quintana (Team Arkéa-Samsic)    + 59
3. Romain Bardet (Team DSM)    + 01:10
4. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    + 01:38
5. David Gaudu (Groupama-FDJ)    + 02:04
6. Adam Yates (INEOS Grenadiers)    + 02:10
7. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    + 02:51
8. Alexey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team)    + 03:38
9. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma)    + 03:59
10. Warren Barguil (Team Arkea-Samsic)    + 04:16

Renditja e përgjithshme 

1. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) 41h 29' 59''
2. Romain Bardet (Team DSM) + 00h 02' 16''
3. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) + 00h 02' 22''
4. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) + 00h 02' 26''
5. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic) + 00h 02' 37''
6. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 03' 06''
7. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 00h 03' 13''
8. Aleksandr Vlasov (Bora – Hansgrohe) + 00h 07' 23''
9. Alexey Lutsenko (Astana - Qazaqstan Team) + 00h 08' 07''
10. Enric Mas (Movistar Team) + 00h 09' 29''

Renditja e skuadrave 
1. INEOS Grenadiers 24:37:03
2. Jumbo-Visma     11:35
3. Groupama – FDJ 32:44
4. UAE Team Emirates 40:26
5. BORA – hansgrohe 53:03
6. Team Arkéa Samsic 59:34
7. Bahrain – Victorious 1:18:33
8. Movistar Team 1:21:23
9. Cofidis 1:23:06
10. Team DSM 1:29:05

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat