Garë dramatike, Jasper Philipsen fiton në etapën e 15-të të “Tour de France”

Çiklizëm

Garë dramatike, Jasper Philipsen fiton në etapën e 15-të të “Tour de France”

Nga: Kemajl Goca Më: 17 korrik 2022 Në ora: 18:31
Jasper Philipsen

Belgu Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) fitoi etapën e 15-të të edicionit të 109-të të “Tour de France”, në një garë të ashpër në sprint. 

Betejë e fortë për fitore, Van Aert dhe Mads Pedersen (Trek-Segafredo) po luftonin në metrat e fundit, dhe Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) i kaloi me shpejtësi në anën e majtë dhe u gëzua për fitoren e tij të parë në etapën e turneut.

 Deri më sot ka zënë katër herë vendin e dytë, po aq herë ka qenë i treti.Image

Philipsen 

Philipsen triumfoi me kohë të kaluar për 04:27:27 orë, në relacionin Rodez – Carcassonne, me gjatësi të shtegut 202.5 kilometra.

Tadej Pogaçar (Emiratet e Bashkuara Arabe) dhe Vingegaard kaluan vijën e finishit, Pogaçar ishte i 12-ti, Vingegaard i 23-ti. Në renditjen e përgjithshme, diferenca midis dy çiklistëve të lartpërmendur mbetet e njëjtë: 2:22.

“E di se si është humbja në Tour de France, kam qenë shumë herë afër, por që funksionoi sot është e pabesueshme”, tha Philipsen.

“Ka shumë gjëra në të njëjtën kohë ([emocionalisht), ishim në kërkim të fitores dhe ne kemi punuar shumë për të. Unë jam thjesht shumë krenar. Na u desh të prisnim deri në etapën e 15-të me ekipin, por të gjithë ende besonin se është e mundur dhe unë jam shumë i lumtur”, tha fituesi i garës.

Etapa e 16-të mbahet të martën në relacionin Carcassonne - Foix me gjatësi të shtegut, ndërsa nesër është ditë pushimi.

Etapa e 15-të

1. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)    04:27:27
2.  Wout van Aert (Jumbo-Visma)    + 00
3. Mads Pedersen (Trek-Segafredo)    + 00
4. Peter Sagan (TotalEnergies)    + 00
5. Danny van Poppel (BORA-hansgrohe)    + 00
6. Dylan Groenewegen (Team BikeExchange-Jayco)    + 00
7. Florian Sénéchal (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    + 00
8.  Luca Mozzato (B&B Hotels-KTM)    + 00
9. Andrea Pasqualon (Intermarché-Wanty-Gobert)    + 00
10. Fred Wright(Bahrain Victorious)    + 00

Renditja e përgjithshme 

1. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) 59h 58' 28''
2. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) + 00h 02' 22''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) + 00h 02' 43''
4. Romain Bardet (Team DSM) + 00h 03' 01''
5. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 04' 06''
6. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic) + 00h 04' 15''
7. Louis Meintjes (Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux) + 00h 04' 24''
8. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 00h 04' 24''
9. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 08' 49''
10. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 09' 58'

Renditja e skuadrave 

1. INEOS Grenadiers    79:46:42
2. Jumbo-Visma    35:16
3. Groupama - FDJ    39:29
4. UAE Team Emirates 1:04:39
5. BORA – hansgrohe 1:09:30
6. Movistar Team 1:43:33
7. Bahrain – Victorious 1:58:34
8. Team Arkéa Samsic 2:09:40
9. EF Education-EasyPost    2:10:58
10. Team DSM    2:28:07

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat