Shmangni ibuprofen për simptomat e koronavirusit, thotë OBSH

Këshilla mjekësore

Shmangni ibuprofen për simptomat e koronavirusit, thotë OBSH

Më: 18 mars 2020 Në ora: 11:50
Foto ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetit rekomandoi të martën që njerëzit që vuajnë nga simptomat COVID-19 të shmangin marrjen e ibuprofen, pasi zyrtarët francezë paralajmëruan se ilaçet anti-inflamatore mund të përkeqësojnë efektet e virusit, raporton France24.

Paralajmërimi nga Ministri i Shëndetit në Francë Olivier Veran pasoi një studim të kohëve të fundit në revistën mjekësore Lancet që hipotezonte se një enzimë e rritur nga ilaçe anti-inflamatore si ibuprofen mund të lehtësojë dhe përkeqësojë infeksionet COVID-19.

I pyetur për studimin, zëdhënësi i OBSH-së Christian Lindmeier u tha gazetarëve në Gjenevë se ekspertët e agjencisë shëndetësore të KB ishin "duke kërkuar që të jepnin udhëzime të mëtejshme".

"Ndërkohë, ne rekomandojmë përdorimin e paracetamolit në vend, dhe mos e përdorni ibuprofen si një vetë-mjekim. Kjo është e rëndësishme," tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat