Pëllumbat mund të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve - Bota Sot
Pëllumbat mund të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve

Këshilla mjekësore

Pëllumbat mund të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve

Më: 12 mars 2018 Në ora: 18:53
Foto Ilustrim

Sipas një studimi të fundit, pëllumbat mund të mbrojnë njerëzit nga disa sëmundje.

Kjo mund të bëhet nëse vëzhgohet se si ndikohen ata nga ndotja e ajrit dhe toksinat.

Në studiues nga Universiteti i Kalifornisë sugjeroi se mund të mbledhim nga pëllumbat një grup të dhënash që na shkaktojnë vështirësi, pasi konsumojnë të njëjtat burime uji, ndotjen e tokës dhe ajrit sikurse njerëzit.

Me kalimin e kohës, mund të na ndihmojë të kuptojmë se cilat janë ndotësit me të vërtetë të ekspozuar.

Megjithëse pëllumbat mund të duken një protagonist i pazakontë, Dr Rebecca Calisi-Rodriguez, nga UC Davis këmbëngul që ata janë më të ngjashëm me njerëzit sesa mund të dëshirojmë të mendojmë.

”Ata laktikojnë, ndajnë inde të ngjashme dhe bredhin në mënyra të ngjashme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test