Metabolizmi nuk ka faj për peshën e tepërt - Bota Sot
Metabolizmi nuk ka faj për peshën e tepërt

Këshilla mjekësore

Metabolizmi nuk ka faj për peshën e tepërt

Më: 4 gusht 2018 Në ora: 09:44
Ilustrim

“Metabolizmi është armiku perfekt”.

Ai është justifikimi për të fajësuar të gjitha të këqijat tona mes tyre edhe shtimin në peshë që të gjithë e përjetojmë me kalimin e kohës.

Është e vërtetë që duke nisur nga mosha 30 metabolizmi ngadalësohet, por nuk është ky shkaku i problemit tonë të mbipeshës.

Sipas National Institutes of Health njerëzit zotërojnë një aftësi për të rregulluar oreksin, e cila humbet me moshën.

Dhe kjo është një nga shkaqet.

Sa më të rritur të jemi aq më keq kontrollojmë oreksin tonë.

Megjithatë shkaku kryesor mbetet mungesa e aktivitetit fizik. Me kalimin e kohës njerëzit lëvizin më pak dhe ky reduktim në sasi i ushtrimeve fizike nuk shoqërohet me ndryshime në dietë, shkruan bota.al. Djegim më pak kalori, ndërsa vazhdojmë të hamë të njëjtën sasi.

Ekspertët nga National Institutes of Health pohojnë se të ashtuquajturat truke për të përshpejtuar metabolizmin për të djegur më shumë kalori, mes tyre pirja e kafes, çajit jeshil ose substancave pikante realisht nuk funksionojnë dhe nuk ndihmojnë në humbjen e peshës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...