Operacioni në kokën e një të reja, para 9500 vitesh

Kultura

Operacioni në kokën e një të reja, para 9500 vitesh

Nga: Fahri Xharra Më: 15 shtator 2021 Në ora: 12:09
Ilustrim

( Sa  të vështirë po e kam të shkruaj histori për lashtësinë tonë të harruar nga vet ne, nga qëllimet e ndryshme; ose nga gjendja turbulente politike në anët tona shqiptare. Në  Shqipëri mundohen t`i hapin Serbisë rrugë për në Detin Adriatik përderisa Mali i Zi ia ka mbyllur, në MV kallen spitalet nga nga ndërtimet e “shtallave “ dhe ato me viktime, aty ku shqiptari  nuk guxon të ndihet që është gjallë dhe i cili edhe në xhami duhet të dëgjojë të porositurin se çka flet; në Kosovë pozitë e opozitë gjak e lak ndër veti  dhe thirrje në rrëxime qeverie. U bëmë gaz i botës. Në Perëndim grupe të caktuara serbësh në bashkëpunim me shqiptarët antishqiptar i mbushin kanalet e rrjeteve sociale më antishqiptarizëm të pa parë  dhe askush  nga tokat tona nuk i kundërshton ato. Mjerim i vazhdueshëm ).

Në vitin 1989 gjatë një hulumtimi të një tumeje në fshatin  Akshir ( në Anatolinë qendrore,  në provincën e Aksarajit)  gjindet një skelet i një gruaje të rreth 25 vjeçare, me kafkën e operuar e cial sipa studjuaesve turq dhe të huaj ,  gruaja i kishte mbijetuar operacionit vetëm 10 ditë .

 (Agjencitë turke thonë që Turqia është djep i civilizimit, por harrojnë se kur kanë ardhur në ato toka pellazgjike, ashtu edhe serbët në çdo zbulim nga lashtësia , thonë që Serbia është djepi i civilizimit botërorë, duke “ harruar” se ata aty  erdhën rrethe shekullit 10 dhe 11 , dhe se aty kishte jetë  dardane-palzgjike mbi 20 mijë vjet më herët. Eshtë interesant se as tureit për zbulimet në Anadoll , e as serbët në Serbi nuk e tregojnë të vërtë por vetëshpallen si “pasardhës” të asaj lashtësieje )

Agjecitë turke lajmërojnë që studimi i kafkës është kryer në Gjermani. 

Image

 Operacioni i përmendur tregon se në atë kohë në kokën e asaj 25 vjeçareje ishte kryer një ndërhyrje kirurgjike në trurin e saj/Özbaşaran said that the woman of the skull was buried with her baby and they found it that way. /

 Në hulumtimin në Univeritetin Hagjetepe  (Hacettepe University ), është zbuluar se kjo kafkë ishtë operuar me ndjeshmëri të lartë me shpuese obsidiane (Obsidian is hard, brittle, and amorphous; it therefore fractures with sharp edges. In the past, it was used to manufacture cutting and piercing tools, and it has been used experimentally as surgical scalpel blades. )

Image

Guri obsidian është i errët nga ngjyra, gurë vullkanik. i formuar  nga në fortësim i shpejtë i llavës pa kristalizim (a hard, dark, glasslikevolcanicrockformed by the rapid solidificationof lava withoutcrystallization.- https://www.meadowscrystals.com/product/black-obsidian-raw-utah-/1806

Pra si e shihni  duhet të mendojmë se sa të prapambetur jemi, nuk kemi studjues të rinj arkeologjik. përveç disa nga koha e partisë në Shqipëri, dhe për Kosovë as mos të flasim.
Se çfarë jemi shihet nga ajo që neve nuk na thërrasin të jemi në asnjë hulumtim arkeologjik nëpër botë . Ashtu si jemi ashtu edhe po vemi. Deri kur?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat