Sot në Rahovec varroset poeti Xhevdet Bajraj

Kultura

Sot në Rahovec varroset poeti Xhevdet Bajraj

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 07:39
Xhevdet Bajraj

Poeti Xhevdet Bajraj i cili ka vdekur më 22 qershor, do të varroset sot – në vendlindjen e tij, Rahovec.

E Komuna e Rahovecit do të organizojë një sërë aktivitetesh për nder të poetit Xhevdet Bajraj.

Bajraj që nga viti 1999 jetonte dhe vepronte në Meksikë.

Ai njihet për një numër veprash të përkthyera edhe në gjuhën spanjolle.

Organizimet për nder të poetit Bajraj.

14:00 – Homazhe në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj”.

15:00 – Mbledhje komemorative, në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj”.

16:00 – Ceremonia e varrimit të poetit të ndjerë, në varrezat e qytetit të Rahovecit.

Pas varrimit – Orë poetike me krijimtarinë letrare të poetit Xhevdet Bajraj, në kafenenë “Hardhia” në Rahovec.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat