Shtohet tensioni mes Princit Harry dhe familjes mbretërore! Shkak u bë ky vendim i Princit Charles

Mediale Vip

Shtohet tensioni mes Princit Harry dhe familjes mbretërore! Shkak u bë ky vendim i Princit Charles

Më: 21 qershor 2021 Në ora: 22:43
Princ Harry dhe Princ Charles

Djali i Princit Harry dhe Meghan Markle, Archie, nuk do të bëhet kurrë një princ sipas planit të gjyshit të tij për një monarki të kufizuar, thuhet në një raport të ri.

Princi Charles, i cili pritet të jetë mbreti i ardhshëm britanik, është i vendosur të kufizojë numrin e mbretërorëve kryesorë në përpjekje për të plotësuar qëllimet e tij të ardhshme, sipas të cilave nuk do të paguajë për një monarki të fryrë, raporton “Daily Mail”.

Image

Charles i tha djalit të tij se do të ndryshojë dokumentet kryesore për të parandaluar që Archie të trashëgojë titullin, i cili do të kishte qenë dikur e drejta e tij e lindjes, thuhej në artikull. Vogëlushi aktualisht është i shtati në radhë për fronin.

“Harry-t dhe Meghan-it iu tha që Archie nuk do të jetë kurrë princ, edhe kur Charles të bëhet mbret“, tha burimi i tabloidit.

Në raport thuhej gjithashtu se Meghan dhe Harry nuk e kanë pritur mirë lajmin, edhe pse çifti vendosi vetë t’i braktiste detyrat e tyre mbretërore për të jetuar në SHBA. Kjo gjë thuhet se ka përkeqësuar më tej marrëdhëniet midis Harry-t dhe Pallatit Buckingham.

Sipas planit të Charles, vetëm trashëgimtarët e fronit dhe familjarët e tyre të afërt do të merrnin tituj të plotë dhe mbështetje financiare dhe policore të financuar nga taksapaguesit.

Charles dhe vëllai i tij më i vogël, Princi Andrew, kanë pasur gjithashtu mosmarrëveshje rreth asaj që duhet të marrin Princeshat Beatrice dhe Eugenie në të ardhmen.

Image

Princeshat janë respektivisht në vend të dhjetë dhe të njëmbëdhjetë në linjën e trashëgimisë, pas lindjes së vajzës së Harry-t, Lilibet Diana, këtë muaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat