Këngëtari R. Kelly shpallet fajtor në të gjitha akuzat për abuzim seksual

Mediale Vip

Këngëtari R. Kelly shpallet fajtor në të gjitha akuzat për abuzim seksual

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 00:27
R. Kelly

R. Kelly të hënën u dënua për drejtimin e një rrjeti të krimit seksual me dekada të tëra, me një juri të Nju Jorkut që shpalli këngëtarin superstar fajtor për të nëntë akuzat, duke përfshirë edhe atë më të rëndën e shantazhit, raporton France24.

Pas gjashtë javësh dëshmi shqetësuese, juria diskutoi vetëm nëntë orë para se të shpallte të famshmin të burgosurin 54-vjeçar fajtor për rekrutimin sistematik të grave dhe adoleshentëve për seks, para se të abuzonte brutalisht me ta.

Rasti, i shtyrë për më shumë se një vit nga pandemia e koronavirusit, shihet gjerësisht si një moment historik për lëvizjen #MeToo: është gjykimi i parë i madh i abuzimit seksual ku shumica e akuzuesve janë gra të zeza.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat