Aktorja e famshme e ‘Parasite’ diagnostikohet me kancer

Mediale Vip

Aktorja e famshme e ‘Parasite’ diagnostikohet me kancer

Më: 14 dhjetor 2021 Në ora: 16:18
Park So Dam

Aktorja koreano-jugore Park So Dam, e cila u bë shumë e njohur falë rolit të saj në filmin fitues të çmimit Oscar, "Parasite", është diagnostikuar me kancer papilar të tiroides.

Aktorja 30-vjeçare u diagnostikua gjatë një kontrolli shëndetësor dhe i është nënshtruar një operacioni, tha agjencia e saj, ArtistCompany, në një deklaratë për CNN.

Kanceri papilar i tiroides është lloji më i zakonshëm i kancerit të tiroides, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS). Normalisht prek njerëzit nën 40 vjeç, veçanërisht gratë, dhe ka tendencë të jetë më i lehtë për t'u trajtuar se llojet e tjera të kancerit të tiroides, thotë NHS.

Sëmundja e Park ka ndërprerë planet për të promovuar filmin e saj të ardhshëm, "Special Delivery".

"Kompania dëshiron të falënderojë edhe një herë të gjithë njerëzit për mbështetjen për 'Special Delivery' dhe aktoren Park So Dam, si dhe aktorët dhe ekuipazhin e 'Special Delivery' duke kapërcyer këtë kohë të vështirë së bashku," tha agjencia ArtistCompany, duke shtuar se do të bëjë çmos për ta ndihmuar aktoren të shërohet.

Park u shfaq në një numër filmash dhe seriale televizive të Koresë së Jugut, duke përfshirë "The Priests" (2015) dhe "The Silenced" (2015), por performanca e saj e famshme erdhi në hitin global të vitit 2019 "Parasite".

Filmi, me regji të Bong Joon Ho, u bë filmi i parë jo-anglisht dhe filmi i parë koreano-jugor që fitoi çmimin Filmi më i Mirë në Academy Awards në shkurt 2020.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat