Nicole Kidman feston 55-vjetorin: Një kthim pas në vitet që kanë shënjuar karrierën dhe jetën e saj personale

Mediale Vip

Nicole Kidman feston 55-vjetorin: Një kthim pas në vitet që kanë shënjuar karrierën dhe jetën e saj personale

Më: 21 qershor 2022 Në ora: 07:14
Nicole Kidman

Ajo është një aktore fituese e Oscar, e cila ka qenë në krye të listës së aktorëve më të mirë të Hollywood për dekada. Por a ju kujtohet fillimi i Nicole Kidman?

1983: Në Sydney, me kaçurrela të mëdha, duke pozuar për një set fotografike për filmin BMX Bandits, një nga filmat e saj të parë. Ajo bëri debutimin e saj në film në Bush Christmas, një film australian që doli në fillim të të njëjtit vit. Kidman do të vazhdonte të punonte në Australi për disa vite, duke u shfaqur si në filma ashtu edhe në TV.

1989: Kidman luajti në Dead Calm, një thriller australian në të cilin ajo luante gruan e një oficeri detar. Ishte ky film që tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare dhe e shtyu atë të futej në kinemanë amerikane.

1990: Debutimi i Kidman në industrinë amerikane të filmit ndodhi në filmin Days of Thunder. Në sheshxhirimin e filmit, në vitin 1989, ajo u takua me Tom Cruise. Ata filluan të dilnin dhe u martuan më 24 dhjetor 1990, në Telluride, Kolorado.

1991: Të porsamartuarit morën pjesë në ndarjen e çmimeve Oscar krah për krah në vitin 1991. Ajo luajti në filmin Billy Bathgate, i cili i dha asaj nominimin e parë për Golden Globe, për aktoren më të mirë dytësore.

1992: Në premierën e Far and Away, në të cilën ajo luajti së bashku me bashkëshortin e saj, Kidman dhe Cruise takuan Princeshën Diana. Po atë vit, ata birësuan vajzën Isabella. Tre vjet më vonë, ata birësuan një fëmijë tjetër, djalin Connor.

2000: Kidman dhe Cruise dukeshin joshës në Oscars në vitin 2000. Do të ishte hera e fundit që do të merrnin pjesë së bashku: Në shkurt 2001, çifti njoftoi ndarjen e tyre dhe shpejt më pas, kërkesën për divorc. Në gusht të atij viti, divorci u zyrtarizua.

2001: Megjithëse 2001 ishte një vit i vështirë personal për Kidman, ishte një moment kulmor i një viti profesional. Filmi i saj i ri, Moulin Rouge, bëri bujë në Kanë dhe përfundimisht i dha asaj nominimin e parë për Oscar dhe çmimin Golden Globe, për aktoren më të mirë në një film – muzikal ose komedi.

2003: Vlerësimet vazhduan të vinin pas publikimit të 2002-ës The Hours, në të cilën Kidman luajti shkrimtaren e famshme Virginia Woolf. Ajo mori Golden Globin e saj të dytë, një çmim SAG dhe po, një Oscar. Në vitin 2015, Kidman tha se megjithëse kjo ishte një kohë shpërblyese profesionalisht, ajo ishte e vetmuar.

2004: Sigurisht, Kidman e gjeti përsëri dashurinë. Por, para se të binte në dashuri me bashkëshortin e saj, Keith Urban, ajo pati një lidhje të shkurtër – por serioze – me Lenny Kravitz. Madje u fejuan, por Kidman nuk e zbuloi këtë fakt deri në vitin 2017. Ata përfundimisht i ndërprenë gjërat në vitin 2004. Ajo foli për një të fejuar të fshehtë në Vanity Fair në 2007, duke thënë: “Thjesht nuk ishte në rregull, nuk ishte gati, ne nuk ishim gati.” Tashmë gjërat janë mirë mes ish-çiftit. Ajo i tha revistës NET-A-PORTER.com,”Unë e dua Lenny; ai është një djalë i mrekullueshëm”.

2006: Ishte romanca e radhës që ngeci. Kidman u takua me shokun e tij Australian Urban në G’Day LA, një ngjarje në Los Angeles për nder të australianëve në vitin 2005. Gjërat lëvizën shpejt mes çiftit dhe ata u martuan më 25 qershor 2006 në Sydney, Australi. Në konferencën ‘Women in the World’, Kidman më vonë pranoi se “Ne nuk e njihnim vërtet njëri-tjetrin – ne u njohëm gjatë martesës sonë”.

2008: Menjëherë pas martesës së tyre, Kidman dhe Urban njoftuan se ajo ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të parë së bashku në janar të vitit 2008. Ata mirëpritën vajzën e tyre Sunday Rose më 7 korrik. Në një deklaratë në faqen e tij të internetit, Urban shkroi: “Më herët këtë mëngjes Nic lindi vajzën tonë të bukur, Sunday Rose Kidman Urban. Ne duam të falënderojmë të gjithë ata që na kanë mbajtur në mendimet dhe lutjet e tyre. Ndihemi shumë, shumë të bekuar dhe mirënjohës që mund ta ndajmë këtë gëzim me të gjithë fansat e mi të dashur sot.”

2011: Kidman vazhdoi suksesin e saj në karrierë, duke fituar nominime për Oscar dhe Golden Globe për filmin e saj Rabbit Hole në 2011, dhe një titull të Golden Globe për filmin e saj The Paperboy në 2013. Ishte një kohë emocionuese edhe për familjen Kidman-Urban: Në Dhjetor 2010, ata mirëpritën vajzën e tyre të dytë, Faith Margaret.

2017: Dekada e kaluar ka qenë e madhe për Kidman. Filmi i saj, Lion, i cili u publikua në fund të 2016, i dha asaj një mori nominimesh. Ajo u vlerësua gjithashtu për punën e saj në shfaqjen e HBO-së Big Little Lies, në të cilën ajo luajti së bashku me Reese Witherspoon, Laura Dern, Shailene Woodley dhe Zoe Kravitz, vajzën e ish-të fejuarit të saj Lenny Kravitz. Dhe Urban dhe Kidman janë po aq të fortë si kurrë më parë, siç dëshmohet nga fjalimi i përzemërt i Urban në pranimin e CMT Awards. “Dua të them një falenderim të madh për gruan time Nicole”, tha Urban. ” Ajo është e përfshirë në çdo pjesë të vogël të saj. Ajo më urren që po e them këtë, por unë dua që kjo të thuhet. Ajo më ndihmon shumë t’i bëj këto video ato që janë.”

2022: Vetëm disa muaj para ditëlindjes së saj të 55-të, Kidman mori nominimin e saj të pestë për çmimin Oscar për rolin e Lucille Ball në Being the Ricardos.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat