Vdes pronari i brendit Ray-Ban

Mediale Vip

Vdes pronari i brendit Ray-Ban

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 18:45
Leonardo Del Vecchio

Miliarderi italian, Leonardo Del Vecchio, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Del Vecchio arriti që të dalë nga varfëria dhe të bëhet njëri prej njerëzve më të pasur në Evropë.

Ai e kishte themeluar kompaninë Luxottica më 1961, fillimisht duke shitur pjesë për syze, e që pastaj u shndërrua në brendin më të famshëm dhe të kudondodhur të syzeve.

Disejnatori Giorgio Armani e ka nderuar Del Vecchion duke ia kujtuar kontributin revolucionar në botën e modës.

Del Vecchio e kishte blerë brendin Ray-Ban më 1999 për 640 milionë dollarë.

“Bashkë e shpikëm një fenomen që nuk ekzistonte: menjëherë e kuptuam që syzet, nga objekte të thjeshta funksionale mund të bëheshin aksesorë të domosdoshëm të modës”, ka shkruar Armani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat