Iu ndalua të këndonte në fëmijëri, e moshuara fiton një Grammy në moshën 95 vjeçare

Mediale Vip

Iu ndalua të këndonte në fëmijëri, e moshuara fiton një Grammy në moshën 95 vjeçare

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 06:49
95 vjeçarja Angela Álvarez

95 vjeçarja Angela Álvarez fitoi disa ditë më parë një Grammy latin si “artistja e re më e mirë” duke u bërë fituesja më e madhe në moshë nga të gjitha shfaqjet e çmimeve muzikore. Angela e ka dashur gjithmonë muzikën, mësoi të luante kitarë dhe piano dhe shkroi këngë që në moshën 14 vjeçare.about:blank

Por ajo kurrë nuk e ndoqi ëndrrën e saj për të kënduar dhe shkruar këngë në mënyrë profesionale pasi babai nuk e lejoi atë. E ndaluar që të ndiqte ëndrrën e saj, ajo u martua dhe krijoi një familje. Gjatë Revolucionit Kuban, ajo i dërgoi fëmijët e saj në Shtetet e Bashkuara dhe nuk i pa për vite me radhë.

Në vitet që pasuan, ajo nisi të luante muzikë për fëmijët e saj dhe më pas, kur erdhi koha, për nipërit e saj. Kjo përfshin nipin e saj kompozitor, Carlos José Alvarez. Duke përfshirë dekada, që nga rinia e saj në Kubë e deri në ditët e sotme, këngët e saj gjurmuan të gjithë historinë e jetës së saj.

Nipi i saj Carlos, i cili është një kompozitor, vendosi që një ditë t’i regjistronte ato dhe publikoi një album. “Për ata që ende nuk i kanë realizuar ëndrrat e tyre, dijeni se megjithëse jeta është e vështirë, ka gjithmonë një rrugëdalje dhe me besim dhe dashuri gjithçka mund të arrihet”, tha ajo pasi mori çmimin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat