Ekstradohet nga Kosova Indrit Taullai, anëtari i bandës së Durrësit

Shqipëria

Ekstradohet nga Kosova Indrit Taullai, anëtari i bandës së Durrësit

Më: 15 janar 2021 Në ora: 12:56
Indrit Taullai

Indrit Taullai, anëtari i bandës së Durrësit është ekstraduar sot nga Kosova.

Ai u arrestua në Prizren të Kosovës më 7 dhjetor rreth orës 14:21.  Taullai ka qenë i dënuar me 25 vite heqje lirie si pjesë e bandës së Durrësit dhe ishte liruar me një vendim të Gjykatës së Lartë për t’u trajtuar në kushte spitalore pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

46-vjeçari, banues në Durrës ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, me vendimin penal të datës 02.12.2020, i ka vendosur masën “Arrest në burg” për konsumimin e veprave penale “Vrasja me paramendim e kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal”, “Mbajtja e paligjshme e armëve të zjarrit, me pasoja të rënda”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Vrasja në rrethana të tjera specifike ndaj dy ose më shumë personave, kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal”.

Banda kriminale, funksiononte prej vitit 1994 në qytetin bregdetar. Sipas Ministrisë së Brendshme, “ai është autor i një sërë vrasjeve te ndodhura në Durrës e Tiranë, nga viti 1998 e në vazhdim, si vrasja e Dritan Sallakut, më 17 tetor 1998, në qytetin e Durrësit, e shtetasve Viron Curri e Arjan Paja dhe plagosjen e shtetasit Marsel Sotiri, më 29 tetor 1998 në fshatin Rrashbull të Durrësit.

 Gjithashtu ditën e sotme u ekstradua nga Stuttgart i Gjermanisë Gjergji Çollaku, banues në Korçë, pasi  ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, me vendimin e datës 11.09.2019, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve”, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal”. 56-vjeçari, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike.

Kurse drejt Kosovës është ekstraduar Ahmet Isufaj 58 vjeç, banues në Fier, pasi Gjykata e Lartë, me Vendimin e Kolegjit Penal të kësaj gjykate, datë 11.12.2020, ka vendosur mospranimin e rekursit të paraqitur nga ky shtetas ndaj vendimit të datës 23.07.2020 të gjykatës së Apelit Vlorë. Ai është ekstraduar me qëllim ekzekutimin e masës së sigurimit “Arrest në burg” të vendosur nga Gjykata Themelore Prishtinë, për veprat penale “Krim i organizuar ” dhe “Blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikëve”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat