Nënën e kishte edhe mësuese, Lulzim Basha tregon si ka qenë kjo eksperiencë: Një barrë e dyfishtë

Shqipëria

Nënën e kishte edhe mësuese, Lulzim Basha tregon si ka qenë kjo eksperiencë: Një barrë e dyfishtë

Më: 18 prill 2021 Në ora: 15:11
Lulzim Basha

Ditën e sotme i ftuar në rubrikën “Gjysma ime” tek E Diela Shqiptare ka qenë kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe bashkëshortja e tij Aurela.

Ata kanë bërë një rrëfim ndryshe duke zbuluar më shumë për jetën e tyre private. I pyetur nga moderatori Ardit Gjebrea se si ka përjetuar faktin që e ëma ka qenë dhe mësuesja e tij dhe nëse ishte e vështirë apo e lehtë për të.

Ardit Gjebrea: Shkollën 8-vjeçare më duket se Luli e kryer tek Skënder Çaçi, ka qenë mësuese dhe mamaja juaj.  Ndonjëherë sa e lehtë dhe e bukur duket, aq e vështirë dhe me përgjegjësi duket që je në një shkollë ku e ke dhe mamanë mësuese, si e mban mend?

Lulzim Basha: Është fakt publik për të gjithë moshatarët e mi, qoftë për ata më të mëdhenj se unë apo ata pak më të rinj se unë, për të gjithë brezin e mësuesve që ishte në mënyrën më absolute një barrë e dyfishtë. Nëna ime që dua ta përshëndes sot, të gjithë i kemi fjalët në majë të gojës për dashurinë për nënën dhe që i detyrohemi gjithçka, është e vështirë të gjesh fjalë të tjera por unë me të vërtetë i detyrohem shumë, shumë nënës sime. Ajo ka qenë një shtysë e jashtëzakonshme që unë të jepja më të mirën time. Pasi përfundova gjimnazin ishte një largim dramatik për familjen sepse u ndamë.

Lulzim Basha tregon se sapo mbaroi gjimnazin ai dhe Aurela të cilën e kishte vetëm shoqe, u nisën për studime në Holandë, ku u përballën me një kulturë dhe realitet krejt tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat