Përplasja për kreun e Shoqatës së Bashkive shkon në Gjykatën e Tiranës, ja çfarë kërkon Ademi

Shqipëria

Përplasja për kreun e Shoqatës së Bashkive shkon në Gjykatën e Tiranës, ja çfarë kërkon Ademi

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 12:52
Voltana Ademi

Përplasja për kreun e shoqatës së bashkive spostohet në Gjykatën e Tiranës. Voltana Ademi i është drejtuar gjykatës ku i kërkon pavlefshmërinë e zgjedhjes së Pjerin Ndreut në krye të shoqatës.

Voltana Ademi, e vetmja demokrate mes 60 kryebashkiakëve socialiste, u shkarkua si kryetare e Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë në mbledhjen e jashtëzakonshme të asamblesë me 8 qershor.

Pjerin Ndreu u zgjodh kryetar i ri i shoqatës, ndërsa Alma Hoxha dhe Ilir Xhakolli nënkryetarë, pas votimit ku Voltana Ademi mungoi.

Pas mbledhjes Voltana Ademi reagoi duke thënë se veprime të tilla cënojnë parimet e shtetit ligjor.

Si nismëtar i mbledhjes së asamblesë dhe kryetar i ri, Kryebashkiaku i Lezhës tha se shoqata nuk ekzistonte prej dy vitesh.

Ndërsa mohoi dyshimet e ngritura nga Voltana Ademi se pas kësaj lëvizje shoqata mund tërheqë padinë në Gjykatën Kushtetuese për zgjedhjet vendore 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat