Harta e re Gjyqësore, Manja: Të garantojë aksesin në drejtësi, uljen e kostos dhe cilësi

Shqipëria

Harta e re Gjyqësore, Manja: Të garantojë aksesin në drejtësi, uljen e kostos dhe cilësi

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 19:08
Foto ilustrim

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja është takuar ditën e sotme me kryetaren e KLGJ Naureda Llagami dhe anëtarin e këtij këshilli Maksim Qoku. Manja shprehet se kanë diskutuar për dakordësinë për një propozim të përbashkët të hartës së re Gjyqësore që do të konsultohet më pas edhe me institucionet e tjera të drejtësisë Këshillin e Lartë të Prokurorisë, Prokurorinë e Përgjithshme si dhe Ministrinë e Financave. Ai thekson se harta e re duhet të adresojë garantimin e aksesit në drejtësi, uljen e kostove dhe rritjen e cilësisë.

Statusi i Ulsi Manjas

Me Kryetaren dhe Zv/Kryetarin e KLGJ-së, znj. Naureda Llagami dhe z. Maksim Qoku, na ka bërë bashkë diskutimi mbi draftin e Hartës së Re Gjyqësore.

Diskutimet konstruktive mes Ministrisë së Drejtësisë dhe KLGJ-së për të dakordësuar një propozim të përbashkët të Hartës së Re Gjyqësore, e më pas konsultimin me Këshillin e Lartë të Prokurorisë, Prokurorinë e Përgjithshme, Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë dhe grupet e interesit në përputhje me kriteret e përcaktuara në ligjin nr. 98/2016 janë të hapura për të adresuar çdo merak që ka të bëjë me:

a) garantimin e aksesit në drejtësi, që lidhet me afërsinë e individit në marrjen e shërbimeve gjyqësore;

b) uljen e kostove, me qëllim përdorimin me efektshmëri të burimeve publike;

c) rritjen e cilësisë dhe përshtatshmërisë së shërbimeve të ofruara.

Pak ditë më parë kryeprokurori Olsian Çela tha në një dalje për mediat se harta e re gjyqësore është urgjente pasi duhet të amortizojë vakancat në sistemin e drejtësisë të cilat do të shtohen akoma më shumë në vazhdim. Ai u shpreh se një masë tjetër që duhet të merret për këtë problem, është edhe aspekti i funksionimit të shkollës së Magjistraturës që viti i tretë të kthehet në stazh profesional.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat