Ujëra të zeza pranë shkollës, ndotja po rrezikon banorët

Shqipëria

Ujëra të zeza pranë shkollës, ndotja po rrezikon banorët

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:29
Ujëra të zeza pranë shkollës

Nxënësit e fshatin Sanxhak të Kurbinit janë të rrezikuar nga ndotja që shkakton ky kanal me ujera të zeza dhe i mbuluar nga mbeturinat fare pranë shkollës 9 vjeçare.

Banorët fajësojnë pushtetin vendor për mungese vëmendje dhe apelojnë për ndërhyrje të shpejtë.

"Këtu shteti nuk vë dorë. Nuk kemi shtet."

"Nuk ka as bashki, as qeveri."

"Këtu e 30 vite nuk është marrë asnjë masë, të gjitha ujërat e zeza mblidhen në kanal."

Kanali mbledh ujërat e zeza të fshatit ndërkohë që banorët kërkohet izolimin e tij para se të rrezikohet shëndeti i popullatës.

"Është sketerr. Ka mbledhur të gjitha mikrobet e ujërvae të zeza. Është katastrofë e madhe."

"Këtu është një mikrob i madh, këtu është një rrezik i madh, sidomos për fëmijët e shkollës."

Sipas banorëve kjo situatë vijon prej vitesh ndërkohë që bashkia e Kurbinit nuk kanë marrë asnjë masë për ti dhënë zgjidhje situatës.

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat