Llatja mbush Elbasanin me plehra, kompanisë i përfundon B bashkia nuk shpalli tender të ri

Shqipëria

Llatja mbush Elbasanin me plehra, kompanisë i përfundon B bashkia nuk shpalli tender të ri

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Bashkia e Elbasanit e drejtuar nga Gledian Llatja ka dështuar që të shmangë krizën e paralajmëruar të mbetjeve pasi kompanisë aktuale i ka përfunduar kontrata. Duke e zhytur qytetin në mbeturina ndoshta edhe për festat e fundvitit , bashkia Elbasan nuk ka marrë masat të bëj tenderin e ri pasi kompania që e kishte kontratën deri tani nuk po operon më.

"Kemi pasur dhe një problematikë të shtuar me vetë kontratën e pastrimit, pasi ka një vit që kjo kontartë është në proces ankimimi," thotë Gledian Llatja.

Por fakt është që kreu i bashkisë Gledian Llatja ka dështuar në shmangien e krizës sipas të cilës kompanisë së pastrimit i ka përfunduar kontrata dhe momentalisht në Elbasan nuk ka një kompani pastrimi duke e zhytur qytetin në mbeturina.

Zyrtarët e Bashkisë e pranojnë krizën, duke thënë se kjo është një situatë e paprecedentë me të cilën po përballen.

"Është një situatë jo e zakontë. Qyteti i Elbasanit nuk ka qenë kurrë në të tilla kushte."         

Sipas procedurave që nga hapja e tenderit e deri tek lidhja e kontratës pritet që kriza të zgjasë disa ditë ndoshta duk e zhytur qytetin deri në festat e fund vitit me mbeturina.

Edhe pse me kapacitete të ulëta pastrimin provizor e ka marrë përsipër ndërmarrja e bashkisë e cila largon mbetjet nga zonat rurale, dhe nuk ka mundësi të bëj pastrimin e territorit.

"Duke qenë se Agjencia e Shërbimeve publike është ajo që heq dhe mbetjet në fshat kjo ka shkaktuar një ditë vonesë në zonat e qytetit."

Ndërkohë rreth 300 punëtorë të kompanisë "Viktoia Invest" të cilët kanë dalë të papunë, i kanë zënë derën Gledian Llatjës duke i kërkuar zgjidhje.

"Bashkia na ka hedhur poshtë dhe të hedhësh poshtë 320 punëtorë me nga 5 apo 3 kalamaj që i ushqejnë me kët rrogën e vogël 230 mijë lekë, dhe këtë s'po na i japin më."

Disa bashki në Shqipëri janë përfshirë nga kriza e mbetjeve muajt e fundit, ndërsa edhe kryeministri Edi Rama e ka vendosur si prioritet pastrimin e territorit, por duket sikur të tijët janë duke dështuar njëri pas tjetrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat