Zgjedhjet e pjesshme në Shqipëri, propozohen të mbahen më 6 mars

Shqipëria

Zgjedhjet e pjesshme në Shqipëri, propozohen të mbahen më 6 mars

Më: 19 janar 2022 Në ora: 16:38
Ilirjan Celibashi

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve në Shqipëri, Ilirjan Celibashi, thotë se do të ishte më mirë që zgjedhjet e pjesshme bashkiake të mbahen më 6 mars.

Në një mesazh të shkurtër në Twitter, Celibashi thotë se këtë ia ka bërë të ditur edhe presidentit Meta.

“Komunikova sot me Presidentin e Republikës për datën e zgjedhjeve të pjesshme në 6 bashki.

Bisedova me Presidentin që mundësisht të konsiderojë datën 6 mars 2022 si datë të zhvillimit të zgjedhjeve. Si një nga datat e mundshme, sipas ligjit, kur mundet të zhvillohen zgjedhjet, data 6 i jep pak më shumë kohë KQZ-së në përgatitjen më të mirë të mundshme të këtij procesi zgjedhor”, thotë Celibashi.

Gjatë paradites, Meta tha se data 6 mars, por edhe 27 shkurti, mund të merren në konsideratë për t’u zhvilluar zgjedhjet e pjesshme në 6 bashkitë e vendit të mbetura pa kryetar. Për këtë, ai u konsultua sot edhe me kreun e grupit parlamentar socialist, Taulant Balla. “Kisha frikë se mos shumica nuk merrte pjesë”, tha Meta me ironi për gazetarët, i pyetur pse nuk pati takime të ngjashme edhe me opozitën.

Në këto zgjedhje opozita vjen më e përçarë se kurrë, për shkak të krizës brenda Partisë Demokratike, ku Lulzim Basha nuk njihet më si kryetar nga një pjesë e deputetëve dhe anëtarëve të partisë, ndërsa ai vetë i ka përjashtuar këta deputetë nga grupi parlamentar dhe partia, si dhe ka pezulluar disa të tjerë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat