8 marsi, Xhaçka: Luftojmë për të drejtat e grave dhe vajzave për fuqizimin politik

Shqipëria

8 marsi, Xhaçka: Luftojmë për të drejtat e grave dhe vajzave për fuqizimin politik

Më: 8 mars 2022 Në ora: 09:11
Foto ilustrim

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka përcjellë një mesazh urimi për Ditën Ndërkomëtare të Gruas.

Me anë të një postimi në faqen e saj zyrtare në “Facebook”, Xhaçka ka theksuar se çdo ditë  e më shumë po punohet për të drejtat e grave dhe vajzave dhe për fuqizimin politik, ekonomik dhe social- kulturor të tyre.

Ajo ka përmendur edhe faktin se për mandatin e Shqipërisë gjatë vitit 2022-2023, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, një nga prioritet kryesorë është axhenda për gratë, paqen dhe sigurinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat