“Integrimi është ngadalësuar”/ Kryemadhi amendament në Parlament: Këshilli të përbëhet nga të gjitha partitë

Shqipëria

“Integrimi është ngadalësuar”/ Kryemadhi amendament në Parlament: Këshilli të përbëhet nga të gjitha partitë

Më: 17 mars 2022 Në ora: 10:43
Monika Kryemadhi

Monika Kryemadhi ka depozituar në Parlament një amendament lidhur me procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Europian.

Në amendamentin e drejtuarkryetares së Kuvendit, Lindita Nikollës, kërkohet një gjithëpërfshirje në procesin e integrimit, duke propozuar që Këshilli i Integrimit Europian të përbëhet nga të gjitha partitë parlamentare.

Sipas kryetares së LSI-së, ky ndryshim siguron pjesëmarrje dhe gjithëpërfshirje. Ajo thekson se procesi i Integrimit Europian në Shqipëri ka ecur me ritme ngadalësie.

“Procesi i Integrimit Europian në Shqipëri nuk ka ecur në ato ritme që të gjithë do të donim, ai ka shënuar ngadalësime të mëdha dhe shpesh herë, është bërë viktimë e taktikave dhe objektivave politike të partive të veçanta. Është fakt, që në të gjitha momentet kyç të tij, qoftë nga përmbyllja e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, apo Marrjes së Statusit si Vend Kandidat, apo vetë procesi i çeljes së negociatave për anëtarësim, të gjitha këto momente, janë shenjuar nga vonesa të cilat kanë ardhur si pasojë e konfliktualitetit politik, e që kanë bërë që të humbasë kohë e çmuar dhe sigurisht vendi ynë mbetet larg familjes europiane, ku i takon të jetë.

Bazuar në këtë realitet, të qartë dhe të pakundërshtueshëm, është tashmë objektive dhe e pashmangshme, se gjithëpërfshirja edhe përfaqësimi politik në këtë Këshill Kombëtar për Integrimin Europian, mund të realizohet vetëm duke garantuar përfaqësimin e secilës parti parlamentare të përfaqësuar në Kuvend me deputetë”, thuhet ndër të tjera në amendament.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat