Zgjedhja e presidentit/ Meta: Nuk kam asnjë interes, pas 25 korrikut do të nis…

Shqipëria

Zgjedhja e presidentit/ Meta: Nuk kam asnjë interes, pas 25 korrikut do të nis…

Më: 15 prill 2022 Në ora: 13:53
Ilir Meta

Teksa qeveria po përgatitet për zgjidhjen e kreut të ri të Republikës, duket se presidenti aktual, Ilir Meta nuk ka asnjë interes për pasardhësin e tij.

Gjatë një komunikate me gazetarët këtë të premte, Meta theksoi se nuk ka asnjë interes, pasi  qeveria i ka votat me mjaftueshme për ta zgjedhur dhe se nuk do të bëhet pjesë e “argëtimit”.

Meta nuk ka një emër konkret për atë që do të zërë vendin e tij, por tha se e rëndësishme është që ai të respektojë parimet, Kushtetutën dhe të mbrojë interesat kombëtare

Ilir Meta: Lidhur me çështjen e presidentit të rri, nuk përbën asnjë interes konkret për mua, është shumë e qartë që mazhoranca aktuale, për shkak të 25 prillit i ka votat e mjaftueshme për të zgjedhur një president të saj, nuk shoh arsye për tu bërë pjesë e një argëtimi publik lidhur me çështjen e presidentit. Siç ju kam premtuar, mandati mbaron me 24 korrik, pastaj me 25 korrik nis me angazhime të reja.

Nuk kam asnjë emër. E rëndësishme është që Presidenti apo Presidentja e ardhshme të respektojë kushtetutën të mbrojë sovranitetin të udhëhiqet nga interesi kombëtar e publik. Gjithmonë ka pasur probleme mes presidentit dhe maxharoncës. Pushteti tenton drejt kapjes së intitucionit dhe po të shikoni, koha më e paqtë ka qenë kur Ilir Meta ishte kryeministër dhe Rexhep Mejdani President. Gjithsesi në çdo rast e ardhmja do jetë krejt ndryshe nga tani, nuk do ketë me pseudoopozitë që iu ikën betejave .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat