​Mbi 140 mijë vaksina antiCOVID-19 arritën këtë javë në Shqipëri

Shqipëria

​Mbi 140 mijë vaksina antiCOVID-19 arritën këtë javë në Shqipëri

Më: 22 maj 2022 Në ora: 21:05
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka bërë ët ditur se gjatë kësaj jave në Shqipëri kanë arritur 140 mijë e 400 doza vaksine anticovid, si pjesë e kontratës së qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer.

Deri tani kanë mbërritur në Shqipëri 3 milionë e 282 mijë e 630 doza vaksine antiCOVID.

Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik u bëjnë apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

“Të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqendruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese. Qytetarët mbi 60-vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës antiCOVID, sipas rekomandimit të mjekut të familjes”, thuhet në një postim në Facebook.

Ndryshe, në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 445 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 26 qytetarë, ndërsa 34 janë shëruar. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat