​Ja sa do të paguhen ushtarakët nga 1 korriku në Shqipëri

Shqipëria

​Ja sa do të paguhen ushtarakët nga 1 korriku në Shqipëri

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 21:06
Ilustrim

Duke filluar nga data 1 korrik 2022, paga e ushtarakëve në Shqipëri do të rritet me 30%. Vendimi i këshillit të ministrave i marrë më 22 qershor është publikuar dje në fletoren zyrtare.

Të gjithë ushtarakët, nga ushtari i parë dhe deri tek gradat më të lartë, nga data 1 korrik, në bazë të vendimit të Këshillit të Ministrave do të kenë një page 30% më të lartë.

Rritet me 30% paga e ushtarakëve, për 38 pozicione në FA do të ketë dhe 20 mijë shtesë tjetër

Paga minimale në Forcat e Armatosura do të jetë mbi 51 mijë lekë të reja, shtuar edhe pagesa shtesë të trajtimit ushqimor dhe trajtime të tjera sipas vështirësive.

Paga bazë sipas gradës dhe viteve të shërbimit për ushtarakët aktivë të Forcave të Armatosura.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat