Turqia hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë/ Ambasadorja Kim: Putin dontë të dobësonte NATO-n, por jemi më të bashkuar!

Shqipëria

Turqia hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë/ Ambasadorja Kim: Putin dontë të dobësonte NATO-n, por jemi më të bashkuar!

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 21:51
Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim ka reaguar pas vendimit të Turqisë për të lejuar anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Diplomatja amerikane shkruan në Tëitter se Presidenti Putin kërkoi që të dobësonte NATO-n, por e kundërta ndodhi.

Sipas saj, NATO është më e fortë dhe më e bashkuar kundër agresionit rus.

“Presidenti Putin donte që të dobësonte NATO-n me këtë luftë. Përkundrazi, NATO është më e fortë dhe më e bashkuar dhe tashmë është më afër zgjerimit” – shkruan Kim.

Turqia vendosi sot të mbështesë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Këtë e ka konfirmuar edhe Presidenti finlandez Sauli Niinisto.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat