Sot mblidhet Kuvendi, pritet të miratohet akti normativ për kompensimin e çmimeve të materialeve të ndërtimit

Shqipëria

Sot mblidhet Kuvendi, pritet të miratohet akti normativ për kompensimin e çmimeve të materialeve të ndërtimit

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 09:12
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Ligjvënësit do të mblidhen këtë të enjte në Kuvendin e Shqipërisë në orën 10:00. Gjatë seancës së sotme plenare pritet të miratohet akti normativ për kompensimin e çmimeve të materialeve të ndërtimit.

Nëpërmjet këtij akti qeveria kompenson ndërtuesit e kontratave publike nga 5-30% për çmimin e rritur të hekurit, çimentos, bitumit, tubave plastike, aluminit, bakrit dhe zinkut.

Megjithatë, kompensimi i çmimeve është kundërshtuar nga opozita. Në përfundim të seancës do të mund të bëhen diskutime për çështje që janë jashtë rendit të ditës.

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama nuk pritet të jetë prezent në diskutime pasi ndodhet në Madrid në Samitin e NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat