Tensionet në rajon, Nesho: Dëshira e Vuçiçit për tu bashkuar me Perëndimin, vetëm një iluzion

Shqipëria

Tensionet në rajon, Nesho: Dëshira e Vuçiçit për tu bashkuar me Perëndimin, vetëm një iluzion

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 20:28
Agim Nesho

Zëvendës Kryetari i Partisë së Lirisë, ambasador Agim Nesho komentoi në emisionin “Radar” në Abc me moderatore Juli Xhokaxhi deklaratën e fundit të presidentit serb Aleksandër Vuçiç, i cili tha një ditë më parë se Serbia po përballet me periudhën më të vështirë se ajo e viteve 1990 dhe se po përgatitet sërish “Beteja e Stalingradit”.

Nesho tha se deklarata e Vuçiçit ka qenë e paralajmëruar, pasi presidenti serb ka thënë më herët se më tetë tetor do të mbante një fjalim për të treguar linjën e politikave të jashtme.

Ndërsa pohoi se Serbia ka një diplomaci që nuk e përputh me politikën evropiane. Ai tha se dëshira e Vuçiçit për tu bashkuar me perëndimin, është vetëm një iluzion.

“Është një deklaratë jo surprizë, ai e ka paralajmëruar dhe para disa ditësh, që më 8 tetor do mbajë një fjalim ku do të tregojë linjën e politikave të jashtme të vendit të tij.
Serbia ka një diplomaci që nuk e përputh me vijën evropiane. Tregon se Vuçic nuk ndahet nga partneriteti që ka me Rusinë. Ka kohë që Vuçic me politikat e tij tregon se dëshira për tu bashkuar me perëndimin, BE-në është vetëm një iluzion. Ai kërkon kohë. Vuçiç ka 2 lloj politikash. Justifikimi i tij po merr fund. Serbia e ka rritur shkallën e ndërvarësisë me nacionalizmin rus. Vuçiç e ka projektuar vendin e tij si një mbështetës të regjimit rus. Gjithmonë perëndimi ka shpresuar që Vuçiç me pretendimet e tij të bëhet pro BE-së. Vuçiç po projekton të kthejë Serbinë në dominuese në Ballka
n”, tha Agim Nesho.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat