Liderët evropianë që pritet të vijnë në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor

Shqipëria

Liderët evropianë që pritet të vijnë në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 11:15
Samiti i BE

Të martën më datën 6 dhjetor pritet të zhvillohet samiti i Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë.

Përveç liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, liderët e BE-së që pritet të vijnë në samit janë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer, Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo.

Në samit pritet gjithashtu Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades, Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala, Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin, Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin.

Lista e plotë e pjesëmarrësve ndodhet KËTU

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat