COVID/ Shënohen 5 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Shqipëria

COVID/ Shënohen 5 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 17:41
Foto ilustrim

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 5 raste të reja me COVID nga 78 testime të kryera në total. Ndërkohë nuk është regjistruar asnjë humbje jete.

Janë 151 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.  Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,554 që nga fillimi i epidemisë.

Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 2 në Delvinë, nga 1 qytetarë në Mallakastër, Tepelenë, Poliçan.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Statistika ( 5 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore                5

Të shëruar në 24 orë             9

Të shtruar në spitale             1

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       78

Testime totale                   2,010,684

Raste pozitive                      332,299

Raste të shëruara                  328,554

Raste Aktive                             151

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    111

Gjirokastër                12

Fier                           5

Berat.                        5

Vlorë                         5

Shkodër                 3

Lezhë.                        3

Durrës.                      3

Elbasan.                   2

Korçë.                        2

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat