Kuvendi sot në seancë plenare, deputetët e PD dorëzojnë kërkesë për ndryshimin e rendit të ditës

Shqipëria

Kuvendi sot në seancë plenare, deputetët e PD dorëzojnë kërkesë për ndryshimin e rendit të ditës

Më: 26 janar 2023 Në ora: 09:45
Foto ilustrim

Para nisjes së seancës së sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë, 16 deputetë të Partisë Demokratike kanë dorëzuar një kërkesë për ndryshimin e rendit të ditës.

Në shkresën drejtuar kryeparlamentares Lindita Nikolla ata kërkojnë të përfshihet në rendin e ditës mocion me debat për arrestimin e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, për shkak të lidhjeve të tij me kryeministrin e vendit, Edi Rama.

Në shkresën e demokratëve thuhet se në aferat e hetuara në lidhje me McGonigal, përfshihet edhe kryeministri Edi Rama dhe dy bashkëpunëtorë të tij që nuk mbajnë më poste zyrtare në Republikën Shqipërisë.

Deklarata e plotë e Partisë Demokratike

Sipas të dhënave të publikuara nga Byroja Federale e Hetimit (FBI), Departamenti i Drejtësisë Amerikane, dhe media ndërkombëtare, më 21.1.2023 është arrestuar zyrtari i lartë i FBI, Charles McGonigal, i akuzuar për shkelje të sanksioneve ndaj oligarkut rus Oleg Deripaska, me lidhje të ngushta me Presidentin rus Vladimir Putin, si dhe për fshehje, manipulim dhe falsifikim të të dhëënave për kontakte të papërshtatshme me shtetas të huaj, ku përfshihet Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe dy bashkëpunëtorë të tij që nuk mbajnë poste zyrtare në Republikën e Shqipërisë.

Në padinë e ngritur ndaj z. McGonigal pranë Gjykatës së Distriktit të Kolumbias (Uashington), renditen një sërë faktesh që lidhen me të paktën 5 takime të fshehta të zhvilluara mes Kryeministrit Rama dhe z. McGonical, në praninë e dy personave të tjerë që kanë bashkëpunuar dhe vepruar në emër të z. Rama, përfshirë përmes mitmarrjes së shumës së 225 mijë dollarëve për të ndikuar në zhvillimet e brendshme politike në Shqipëri.

Kjo ngjarje e rëndë është bërë publike pas një hetimi të thelluar dy-vjecar nga zyra e FBI në Los Angeles ndaj dy zyrave të FBI në Nju Jork dhe Uashington, duke iu nënshtruar tashmë një procesi gjyqësor në gjykatat e këtyre dy shteteve.

Njëkohësisht, duke patur parasysh se oligarku Oleg Deripaska është i sanksionuar edhe nga Shqipëria, si vend kandidat që zbaton sanksionet e Bashkimit Europian, rezulton se ai vazhdon të zotërojë biznese të licensuara drejtpërdrejt nga Qeveria shqiptare, në shkelje të drejtpërdrejtë të këtij detyrimi politik dhe ligjor.

Duke patur parasysh përmasën e jashtëzakonshme të këtij skandali të paprecedentë, ku Kryeministri shqiptar përfshihet si subjekt hetimi dhe akuzash për përfshirje në korrupsion ndërkombëtar, minimin e besimit të publikut ndaj institucioneve të shtetit shqiptar dhe cënimin e marrëdhënieve politike dhe diplomatike ndërshtetërore ndërmjet Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës;

Si dhe, bazuar në Nenin 31 pika 2 dhe Nenin 98 të Rregullores së Kuvendit, një grup prej 16 deputetësh kërkon:

Ndryshimin e Rendit të Ditës;

Në përputhje me pikën 1, përfshirjen si pikë e parë e Rendit të Ditës të

një Mocioni me Debat për cështjen e mësipërme.

Kryetarja e Kuvendit të mbledhë menjëherë pas dorëzimit të kësaj kërkese, Konferencën e Kryetarëve, para fillimit të Seancës Plenare datë 26 janar 2023, ora 11.00, për të bërë ndryshimin e Rendit të Ditës të kësaj seance sipas kërkesës së mësipërme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat