100 shkolla pa ngrohje/ Kushi letër Bashkive: Merrni masa urgjente

Shqipëria

100 shkolla pa ngrohje/ Kushi letër Bashkive: Merrni masa urgjente

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 14:35
Foto ilustrim

Në gjithe vendin 100 shkolla kanë probleme me ngohjen. 

Lajmin e ka bëre të ditur minitrja e Arsimit Evis Kushi e cila ka kërkuar në mënyrë urgjente pajisje me sistem ngrohjeje nga ana e bashkive.

Kushi sqaron se 28 shkolla nuk kanë fare sistem ngrohje, në 51 shkolla  nuk funksionin si duhet rrjeti elektrik dhe 21 të tjera mungon lënda djegëse për kaldajat.

Ndërsa në disa institucione arsimore në dibër dhe Devoll, ku temperaturat janë nën zero orët e mësimit janë reduktuar me 10 minuta.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat